221ADA16 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Grayhill Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC
221ADA16
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
221ADA16
DigiKey Part Number
CT3082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
221ADA16
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
221ADA16 Models
Category
Contact Material
Beryllium Copper
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.225" (5.72mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
Hexadecimal
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
16
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Length
0.390" (9.91mm)