EVF1V0D125UA15B50003D
EVF1V0D125UA15B50003D
DigiKey Part Number
1939-EVF1V0D125UA15B50003D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVF1V0D125UA15B50003D
Description
EV PLUG 125A IEC62196-3 DUST CAP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.40' (5.00m) Power Cord Adapter Black IEC 621936-3 To Cable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EVF1V0D125UA15B50003D Models
Category
Wire Gauge
2 AWG, 4 AWG, 18 AWG, 20 AWG
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Shielding
Unshielded
Series
Length
16.40' (5.00m)
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Voltage Rating
1000V
Style
Male Plug to Leads
Current Rating (Amps)
125A
1st Connector
IEC 621936-3
Operating Temperature
-30°C ~ 50°C