ESJ1V0C125EA41B10001W
ESJ1V0C125EA41B10001W
DigiKey Part Number
1939-ESJ1V0C125EA41B10001W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESJ1V0C125EA41B10001W
Description
EV FEMALE RECEPTACLE 32A 62196-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.28' (1.00m) Power Cord Inlet Black IEC 621936-3 To Cable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESJ1V0C125EA41B10001W Models
Category
Number of Conductors
11 Power, 10 Signal
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Shielding
Unshielded
Series
Length
3.28' (1.00m)
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Voltage Rating
480VAC, 1000VDC
Style
Female Plug to Leads
Current Rating (Amps)
32A, 125A
1st Connector
IEC 621936-3
Operating Temperature
-30°C ~ 50°C