FSP150-P37J-A24
DigiKey Part Number
2967-FSP150-P37J-A24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP150-P37J-A24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 151W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.30" L x 2.95" W x 0.93" H (160.0mm x 74.9mm x 23.6mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
cCSAus, CE
Current - Output 1
6.3 A