FC-12M 32.7680K20G-A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 405
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 7,543
Datasheet
In Stock: 6,096
Fox Electronics
Fox Electronics
TST
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 90 kOhms 2-SMD, No Lead
FC-12M 32.7680K20G-A
DigiKey Part Number
FC-12M32.7680K20G-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC-12M 32.7680K20G-A
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FC-12M 32.7680K20G-A Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
2-SMD (2.05x1.2)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.081" L x 0.047" W (2.05mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Load Capacitance
12.5pF