P006-L10-HG10
DigiKey Part Number
TL2441-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P006-L10-HG10
Description
HOSPITAL-GRADE POWER CORD, NEMA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
Length
10.00' (3.05m)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
CSA, UL
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125VAC
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
10A
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Cord Type
SJT
Features
Hospital Grade, Locking
Wire Gauge
18 AWG