P006-L03-HG10
DigiKey Part Number
TL2437-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P006-L03-HG10
Description
HOSPITAL-GRADE POWER CORD, NEMA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.00' (914.4mm) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Length
3.00' (914.4mm)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
cUL, UL
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125VAC
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Cord Type
SJT
Features
Hospital Grade, Locking
Wire Gauge
18 AWG