P006-006-HG13CL
DigiKey Part Number
TL1335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P006-006-HG13CL
Description
CORD 16AWG NEMA5-15P - IEC320 6'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.00' (1.83m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
Length
6.00' (1.83m)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
cUL, UL
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125VAC
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
13A
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Cord Type
SJT
Features
Hospital Grade
Wire Gauge
16 AWG