MFBA2V1608-300-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 7,930
Datasheet
30 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 3A 40mOhm
MFBA2V and MFBA3V Chip Ferrite Beads
MFBA2V1608-300-R
DigiKey Part Number
283-MFBA2V1608-300-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFBA2V1608-300-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFBA2V1608-300-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBA2V1608-300-R
Description
FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MFBA2V1608-300-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
30 Ohms @ 100 MHz
Features
Automotive
Current Rating (Max)
3A