HB1635-2R5356-R
DigiKey Part Number
283-3129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HB1635-2R5356-R
Description
CAP 35F -10% +30% 2.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 30mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
35 F
Size / Dimension
0.650" Dia (16.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.496" (38.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100Hz