CHZ-2R5356R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHZ-2R5356R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHZ-2R5356R-TW
Description
2.5V 35F 16*35 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 19mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
35 F
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
19mOhm @ 1kHz