6KP20CAH | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-6KP20CAHCT-ND - Cut Tape (CT) 283-6KP20CAHTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 6KP20CAH |
Description | TVS DIODE 20VWM 32.4VC |
Manufacturer Standard Lead Time | 36 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 32.4V Clamp 203.7A Ipp Tvs Diode Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 203.7A |
Mfr | Power - Peak Pulse 6600W (6.6kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Applications Telecom |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Grade Automotive |
Bidirectional Channels 1 | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V | Package / Case Axial |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V |