6KP20CAH
DigiKey Part Number
283-6KP20CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-6KP20CAHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6KP20CAH
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC
Detailed Description
32.4V Clamp 203.7A Ipp Tvs Diode Through Hole
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
203.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V