6KP15CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 199
Datasheet
24.4V Clamp 270.5A Ipp Tvs Diode Through Hole
High Power TVS Diodes
6KP15CAH
DigiKey Part Number
283-6KP15CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-6KP15CAHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6KP15CAH
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
270.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Package / Case
Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V