TP5KP15CA
DigiKey Part Number
F7654TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7654CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP5KP15CA
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 209A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
209A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V