15KP33CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 269
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
54.7V Clamp 276.1A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
High Power TVS Diodes
15KP33CA
DigiKey Part Number
283-15KP33CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-15KP33CATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KP33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 54.7VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
54.7V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
276.1A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
Axial
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V