1658-G21-02-P10-10A is out of stock and can be placed on backorder.
In Stock: 144
Circuit Breaker Thermal 10A 240 V AC 28 V DC Push to Reset Panel Mount
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
1658-G21-02-P10-10A
DigiKey Part Number
1658-G21-02-P10-10A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1658-G21-02-P10-10A
Description
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1658-G21-02-P10-10A Models
Category
Current Rating (Amps)
10A
Manufacturer
Voltage Rating - AC
240 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V