LB22F23Q3131
DigiKey Part Number
141-LB22F23Q3131-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB22F23Q3131
Description
SWITCH PB SPDT 3A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LB22F23Q3131 Models
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Green
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, Green
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
3 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder Lug
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
3A (AC)