DIW170SIC750
DigiKey Part Number
4878-DIW170SIC750-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIW170SIC750
Description
SICFET N-CH 1700V 5A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 5A (Tc) 62W (Tc) Through Hole TO-247
EDA/CAD Models
DIW170SIC750 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13 nC @ 18 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
+25V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
380 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
62W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 2A, 20V