DIW120SIC022-AQ
DigiKey Part Number
4878-DIW120SIC022-AQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIW120SIC022-AQ
Description
SICFET N-CH 1200V 120A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 120A (Tc) 340W (Tc) Through Hole TO-247
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DIW120SIC022-AQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
269 nC @ 18 V
Mfr
Vgs (Max)
+18V, -4V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4817 pF @ 1000 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
340W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Supplier Device Package
TO-247
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22.3mOhm @ 75A, 18V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 23.5mA