DI170SIC850D7
DigiKey Part Number
4878-DI170SIC850D7TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI170SIC850D7CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI170SIC850D7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI170SIC850D7
Description
SIC MOSFET, TO-263-7L, N, 7A, 17
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 7A (Tc) 62W (Tc) Surface Mount TO-263-7
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+20V, -5V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
198 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
62W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
850mOhm @ 2A, 20V