SBR3U20SA-13
DigiKey Part Number
SBR3U20SA-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR3U20SA-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR3U20SA-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR3U20SA-13
Description
DIODE SBR 20V 3A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 3A Surface Mount SMA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
390 mV @ 3 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SMA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
3A