DMTH6004SCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 664
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 632
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 11,671
Infineon Technologies
In Stock: 4,431
IXYS
IXYS
In Stock: 52
N-Channel 60 V 100A (Tc) 2.8W (Ta), 136W (Tc) Through Hole TO-220-3
DMTH6004SCT
DigiKey Part Number
DMTH6004SCTDI-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH6004SCT
Description
MOSFET N-CH 60V 100A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
95.4 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4556 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.8W (Ta), 136W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.65mOhm @ 100A, 10V