DMP45H150DHE-13
DigiKey Part Number
DMP45H150DHE-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP45H150DHE-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP45H150DHE-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP45H150DHE-13
Description
MOSFET P-CH 450V 250MA SOT223
Detailed Description
P-Channel 450 V 250mA (Tc) 13.9W (Tc) Surface Mount SOT-223-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMP45H150DHE-13 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.8 nC @ 10 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
59.2 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
13.9W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
450 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-223-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150Ohm @ 50mA, 10V