SPD74R-103M
DigiKey Part Number
DN7606TR-ND - Tape & Reel (TR)
DN7606CT-ND - Cut Tape (CT)
DN7606DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD74R-103M
Description
FIXED IND 10UH 3.2A 49 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.2 A 49mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPD74R-103M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
49mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)