CRPS24VDC-120
DigiKey Part Number
582-1149-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRPS24VDC-120
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 200mA
Category
Voltage - Output 1
24V
Manufacturer
CR Magnetics Inc.
Current - Output (Max)
200mA
Series
Power (Watts)
5W
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
2.99" L x 1.42" W x 3.28" H (76.0mm x 36.0mm x 83.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
AC Voltage - Input
120VAC