CR4620-150
DigiKey Part Number
CR4620-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR4620-150
Description
TRANSDUCER VOLTAGE 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Average RMS AC Voltage Transducer 0 ~ 150VAC Input 4 ~ 20mA Output 24VDC DIN Rail
Category
Isolation
2500VDC
Manufacturer
CR Magnetics Inc.
Response Time
250ms
Series
Accuracy
0.5%
Packaging
Box
Voltage - Supply
24VDC
Part Status
Active
Mounting Type
DIN Rail
Type
Average RMS AC Voltage Transducer
Termination Style
Screw Terminal
Input Range
0 ~ 150VAC
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output
4 ~ 20mA