381LX222M200A052
DigiKey Part Number
338-3787-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX222M200A052
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.9 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C