W6882-10PG-528
DigiKey Part Number
SC2327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W6882-10PG-528
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Number of Positions
10
Voltage Rating
150VAC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.260" ~ 0.285" (6.60mm ~ 7.24mm)