1672-20-1-0500-001-1-TS
DigiKey Part Number
CN359B-500-ND
1175-1672-20-1-0500-001-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1672-20-1-0500-001-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 21/0.0071" Black 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.110" (2.79mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
21/0.0071"
Ratings
UL Style 1672
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0 Feet
Check Lead Time
Request Stock Notification
All prices are in AUD
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG WHT 500'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW
In-Stock: 1855
HOOK-UP STRND 20AWG RED
In-Stock: 3490
HOOK-UP STRND 20AWG BLU 500'
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLK 25'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLK 50'