1430-20-1-0500-005-1-TS
DigiKey Part Number
CN503L-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1430-20-1-0500-005-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLU 100'
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 21/0.0071" Blue 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.071" (1.80mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
21/0.0071"
Ratings
UL Style 1430
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 9
Check for Additional Incoming Stock
All prices are in AUD
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG BLK 100'
In-Stock: 11
HOOK-UP STRND 20AWG WHT 100'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 20AWG YEL 100'
In-Stock: 3
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 20AWG BRN 100'
In-Stock: 8
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLU 50'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE
In-Stock: 7946
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLU 25'