SCM040600
DigiKey Part Number
3667-SCM040600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCM040600
Description
SSR RELAY SPST-NO 40A 0-600V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Category
Voltage - Input
4.5 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 600 V
Packaging
Box
Load Current
40 A
Part Status
Active
On-State Resistance (Max)
140 mOhms
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C