HP-CWS-R06-250-N
DigiKey Part Number
59-HP-CWS-R06-250-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HP-CWS-R06-250-N
Description
HEAT PIPE ROUND 6 OD 250MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Pipe Round Copper Sintered
Category
Power - Cooling
55.0W @ 250mm
Manufacturer
Boyd Laconia, LLC
Wick Type
Sintered
Packaging
Bulk
Length
9.843" (250.00mm)
Part Status
Active
Diameter
0.236" (6.00mm) OD
Type
Heat Pipe
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C