SRU1048A-150Y
DigiKey Part Number
SRU1048A-150YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU1048A-150YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU1048A-150YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU1048A-150Y
Description
FIXED IND 15UH 3.2A 40 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.2 A 40mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU1048A-150Y Models
Category
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
14MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
2.7A