SRR6040A-470M
DigiKey Part Number
SRR6040A-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR6040A-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR6040A-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6040A-470M
Description
FIXED IND 47UH 950MA 160 MOHM
Detailed Description
47 µH Shielded Inductor 950 mA 160mOhm Max Nonstandard, Corner Terminals
EDA/CAD Models
SRR6040A-470M Models
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
850mA