SRR6040A-120M
DigiKey Part Number
SRR6040A-120MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR6040A-120MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR6040A-120MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6040A-120M
Description
FIXED IND 12UH 1.7A 55 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Shielded Inductor 1.7 A 55mOhm Max Nonstandard, Corner Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR6040A-120M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
55mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard, Corner Terminals
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.61A