SRP7050AA-2R2M
DigiKey Part Number
118-SRP7050AA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP7050AA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP7050AA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7050AA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 14A 11.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 14 A 11.5mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
11.5mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
24MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current - Saturation (Isat)
10A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)