SRP7030-4R7M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP7030-4R7M |
Description | FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 µH Shielded Inductor 5.5 A 40mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRP7030-4R7M Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 40mOhm Max |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Part Status Last Time Buy | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm) |
Current Rating (Amps) | Base Product Number |
Current - Saturation (Isat) 6.5A |