SRP7030-3R3M
DigiKey Part Number
118-SRP7030-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP7030-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP7030-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7030-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 6A 30 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 6 A 30mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP7030-3R3M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Last Time Buy
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
10A