SRP7028A-100M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP7028A-100M |
Description | FIXED IND 10UH 3.5A 85 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.5 A 85mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRP7028A-100M Models |
Category | DC Resistance (DCR) 85mOhm Max |
Mfr | Q @ Freq 20 @ 100kHz |
Series | Frequency - Self Resonant 14MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 6A | Base Product Number |