SRP7028A-100M
DigiKey Part Number
SRP7028A-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP7028A-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP7028A-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7028A-100M
Description
FIXED IND 10UH 3.5A 85 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.5 A 85mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP7028A-100M Models
Category
DC Resistance (DCR)
85mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
14MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6A