SRP4020TA-1R5M
DigiKey Part Number
SRP4020TA-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4020TA-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4020TA-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4020TA-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 4.5A 42 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.5 A 42mOhm Max 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP4020TA-1R5M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR)
42mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
62MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2-SMD
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
7A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)