SRP1038AA-2R2M
DigiKey Part Number
118-SRP1038AA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1038AA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1038AA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038AA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 15A 6.7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 15 A 6.7mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
6.7mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
26MHz
AEC-Q200
Type
Drum Core, Wirewound
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
20A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)