SRP1038AA-1R0M
DigiKey Part Number
118-SRP1038AA-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1038AA-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1038AA-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038AA-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 20A 3.25 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 20 A 3.25mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.25mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
50MHz
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
Drum Core, Wirewound
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
29A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)