SRP1038A-330M
DigiKey Part Number
SRP1038A-330MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1038A-330MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1038A-330MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038A-330M
Description
FIXED IND 33UH 3.5A 112 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.5 A 112mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1038A-330M Models
Category
DC Resistance (DCR)
112mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
6MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5A