SRN8040-3R3Y
DigiKey Part Number
SRN8040-3R3YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN8040-3R3YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN8040-3R3YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN8040-3R3Y
Description
FIXED IND 3.3UH 5.6A 21 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.6 A 21mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRN8040-3R3Y Models
DC Resistance (DCR)
21mOhm Max
Series
Q @ Freq
13 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
34MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.5A