SRN8040-101M
DigiKey Part Number
SRN8040-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN8040-101MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN8040-101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN8040-101M
Description
FIXED IND 100UH 1A 400 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 400mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN8040-101M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
6MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1A