SRN8040-101M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRN8040-101M |
Description | FIXED IND 100UH 1A 400 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 400mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRN8040-101M Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 400mOhm Max |
Series | Q @ Freq 10 @ 796kHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 6MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 1A | Base Product Number |