SRN6045-6R8Y
DigiKey Part Number
SRN6045-6R8YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN6045-6R8YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN6045-6R8YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN6045-6R8Y
Description
FIXED IND 6.8UH 2.8A 47.3 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.8 A 47.3mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN6045-6R8Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
47.3mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
20MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
3.8A