SRN6045-220M
DigiKey Part Number
SRN6045-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN6045-220MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN6045-220MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN6045-220M
Description
FIXED IND 22UH 1.5A 142 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 142mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN6045-220M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
142mOhm Max
Series
Q @ Freq
17 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
11MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A